Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 09:53:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Karmienie w ciągu 5 dni od wyklucia  (Przeczytany 24363 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« : Luty 06, 2013, 10:58:22 »

Witam,
dlaczego przez pierwsze 5 dni od wyklucia się piskląt rodzicom nie podaje się maku, kiełków, owoców i warzyw?
Czego jeszcze nie można podawać?
Zapisane


Chiara
Gość
« Odpowiedz #1 : Luty 07, 2013, 03:05:58 »

Ptaki ziarnem i pokarmem jajecznym karmią młode-pokarmy roślinne wprowadzone w pierwszym tygodniu życia mogą zaszkodzić(a rodzice sami żywiąc się nimi siłą rzeczy nakarmią młode).

nie wiem też czy o to chodzi ale chyba nie powinno się podawać pokarmów pobudzających-przed wylęgiem a po zniesieniu- również jajka(które dopiero podajemy na 2 doby przed wylęgiem piskląt)-żeby ptaki zbyt szybko nie podjęły prób przystąpienia do drugiego lęgu...
Zapisane

tymm
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Tytuły: Hodowca Roku 2012
Wiadomości: 376



« Odpowiedz #2 : Luty 07, 2013, 05:37:45 »

Witam!
Również zawsze mnie to zastanawiało dlaczego niektórzy twierdzą, że w pierwszych dniach życia młodych nie powinno się podawać niektórych pokarmów. Ja osobiście niejednokrotnie podawałem przez cały okres lęgów codziennie jakieś warzywo, owoc lub zielonkę oraz mak, który był w mieszance ziaren. Oczywiście wszystko to było podawane w niewielkich ilościach ale stale. Młode normalnie się rozwijały i nie zauważyłem jakiś skutków ubocznych. Sugerując się naturą - dzikie ptaki mają cały czas dostęp do zielonek i innych pokarmów, czy to siedząc na jajach czy karmiąc młode. Uzasadnione jest jedynie nie podawanie kiełków i jajka w czasie wysiadywania. Ptaki w klatce mają mało ruchu i samiec podczas wysiadywania jaj przez samice może się zapaść lub być nadmiernie pobudzony, również samica może się za wcześnie rozbudzić i porzucić jaja lub kilkudniowe młode.   
Zapisane

JK
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Czeczewo
Wiadomości: 164


« Odpowiedz #3 : Luty 07, 2013, 07:34:43 »

osobiście od samego początku - od wyklucia podaję jajko wraz ze skiełkowanym rzepikiem
Zapisane

lolek
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 159


« Odpowiedz #4 : Luty 07, 2013, 07:42:05 »

dawniej jak miałem kanarki to też tylko jajkiem karmiłem a teraz ja zmieniłem hodowlę na amadyny to podaje mieszankę jajeczną i kiełki ptaki rozwijają się super  Uśmiech  ale to amadyny z kanarkami nie próbowałem może też można po podczas pory lęgowej w naturze zazwyczaj jest dostęp do jeszcze zielonych ziaren i kiełków
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #5 : Luty 07, 2013, 07:58:23 »

Cytuj
Ptaki ziarnem i pokarmem jajecznym karmią młode-pokarmy roślinne wprowadzone w pierwszym tygodniu życia mogą zaszkodzić(a rodzice sami żywiąc się nimi siłą rzeczy nakarmią młode).

A dlaczego kiełki, zielonki ogólnie, mogą zaszkodzić pisklakom?
Czy rodzice nie wybierają czym karmić pisklęta?
Zapisane


Chiara
Gość
« Odpowiedz #6 : Luty 07, 2013, 10:26:39 »

Cytuj
Ptaki ziarnem i pokarmem jajecznym karmią młode-pokarmy roślinne wprowadzone w pierwszym tygodniu życia mogą zaszkodzić(a rodzice sami żywiąc się nimi siłą rzeczy nakarmią młode).

A dlaczego kiełki, zielonki ogólnie, mogą zaszkodzić pisklakom?
Czy rodzice nie wybierają czym karmić pisklęta?
Pokarmy zielone młode powinny dostawać od 2-go tyg. życia-nie wcześniej(uzasadnienia nie znam ale jeżeli takie są wytyczne widocznie układ pokarmowy nie jest przystosowany).
Czy rodzice wybierają co podać młodym? myślę że na tym etapie udomowienia raczej nie-dlatego lepiej uważać(poza tym jeżeli ptak zje np mieszankę jajeczną i za chwilę zielone- w wolu to się wymiesza i wszystko dostaną młode).W naturze być może jest inaczej(sama jestem ciekawa).
Zapisane

CarIvan
Gość
« Odpowiedz #7 : Luty 08, 2013, 02:56:30 »

Cytuj
Ptaki ziarnem i pokarmem jajecznym karmią młode-pokarmy roślinne wprowadzone w pierwszym tygodniu życia mogą zaszkodzić(a rodzice sami żywiąc się nimi siłą rzeczy nakarmią młode).

A dlaczego kiełki, zielonki ogólnie, mogą zaszkodzić pisklakom?
Czy rodzice nie wybierają czym karmić pisklęta?

Skiełkowany rzepik można podawać na równi z ilością co mieszankę jajeczną tylko trzeba uważać bo podając jednocześnie samica w 90% przypadków będzie wybierała kiełki rzepiku do karmienia zamiast mieszanki jajecznej. Podaje się na zmianę, z tym że kiełki nie częściej jak dwa razy dziennie. Co do zielonek, warzyw, owoców to są one niewskazane do 12 dnia życia pisklaków ponieważ samica zbyt słabo je nadtrawi w wolu nim poda je młodym i dochodzi do zaburzeń w mikroflorze jelit młodych, których układ trawienny nie jest jeszcze w stanie podołać sobie z przetrawieniem tego, to jak u ludzi nie wolno podawać małym dzieciom grzybów nawet dobrze ugotowanych bo ich nie trawią, są dla małych organizmów nieprzyswajalne.  Mrugnięcie
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #8 : Luty 08, 2013, 03:03:28 »

Przynajmniej jest wytłumaczenie Uśmiech . Ale już czas jest podany ze sporym rozrzutem - 5, 7 czy 12 dni.
Rozumiem, że w takim razie nie podajesz kiełków przez pierwsze 12 dni życia piskląt? Kiełki to też zielonka...
Zapisane


CarIvan
Gość
« Odpowiedz #9 : Luty 08, 2013, 03:16:03 »

Kiełki rzepiku (nie mylić z rzepakiem bo takowy jest w 90% mieszanek dla kanarków co jest błędne a mieszacze ziarna idą na łatwiznę bo cena rzepaku a rzepiku to niebo a ziemia) można podawać i ja podawałem zawsze od drugiego dnia życia pisklaków zgodnie z tym co napisałem wyżej, kiełki to w mojej ocenie ziarno, które dopiero co rozłupało łupinę i takie podawałem zawsze, nie jak już wyrosły. Trzydniowe kiełki już nie mają takiej wartości odżywczej dla pisklaków jak kiełki jedno i dwudniowe - te są najcenniejsze dla pisklaków i nie można nazwać ich zielonką jeszcze. Zawsze przygotowywałem mniejsze porcje co trzy dni do kiełkowania by mieć na bieżąco świeżutkie max. dwudniowe kiełki. Wszelkie zielonki typu mlecz, szpinak, pokrzywa czy z warzyw marchew, czerwone buraczki z owoców jabłko podawałem ptakom dopiero od 12 dnia życia pisklaków i w małych ilościach wprowadzane.  Mrugnięcie
Zapisane

Chiara
Gość
« Odpowiedz #10 : Luty 09, 2013, 05:20:32 »

Mój ś.p.Dziadek z kolei podawał tartą marchew w mieszance jajecznej już w drugim tygodniu życia-którego dnia dokładnie nie pamiętam. Co nie znaczy żebym to polecała-po prostu piszę to jako "ciekawostkę".Ja zaczynam podawać marchew w połowie 2-go tygodnia.
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #11 : Luty 10, 2013, 09:12:41 »

Przeglądając wpisy natrafiłem na coś takiego:

http://kanarki.eu/index.php/topic,913.msg4687.html#msg4687
Cytuj
Po wylegnięciu się piskląt  od pierwszego dnia  ich życia moje kanarki nie zależnie od ich rasy dostają pokarm jajeczny zrobiony na bazie sztucznego jajka,skiełkowany rzepak i mak.Mak jest zarówno w pokarmie jajecznym jak i w osobnym naczyniu w każdej mojej klatce lęgowej.Taki zestaw nasion moje ptaki otrzymują aż do chwili gdy zaczną samodzielnie jeść.Oczywiście mak jest bardzo ważny w diecie młodych kanarków ponieważ działa leczniczo na cały układ pokarmowy ,zapobiegając wszelkim zapaleniom mogącym wystąpić w przewodzie pokarmowym.Mak to nie jest żaden dodatek tylko podstawa wychowu pisklaków.

Wychodzi na to, że pisklakom zielonek nie dawać, ale kiełkowane ziarno i mak - jak najbardziej.

Cytuj
Mój ś.p.Dziadek z kolei podawał tartą marchew w mieszance jajecznej już w drugim tygodniu życia
Można i tak, chociaż wielu hodowców pisze, że lepiej dać osobno tartą marchew, a osobno pokarm jajeczny, chociażby ze względu na trwałość.
Zapisane


yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #12 : Luty 10, 2013, 09:43:43 »

Można i tak, chociaż wielu hodowców pisze, że lepiej dać osobno tartą marchew, a osobno pokarm jajeczny, chociażby ze względu na trwałość.
W sumie i jedno i drugie długo nie poleży... Wielu hodowców podaje to razem.
Zapisane


CarIvan
Gość
« Odpowiedz #13 : Luty 10, 2013, 02:28:35 »

Z makiem nie można przesadzić należy go dawać ostrożnie bo mimo że działa regulująco na florę bakteryjną pisklaków to jednak powoduje iż mogą być otępiale a co zarazem idzie mogą słabiej dopominać się pokarmu od matki co grozi wyhodowaniem w dużo słabszej kondycji. Oczywiście mowa o przedawkowaniu maku. Ja osobiście na jedno jajko kurze przy przygotowywaniu mieszanki jajecznej dawałem 1/4 łyżeczki od herbaty maku, oczywiście do tego jeszcze rusk http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=682 robiąc na pierwszy tydzień życia pisklaków mieszankę 1:1 (jajko:rusk) na kolejne dni włącznie z wylotem dla młodych (do 25 dni po odsadzeniu na wylot dostawały) mieszankę 1:2 (jajko:rusk). Co do marchwi zawsze dawałem osobno bo oddzielnie podawane dłużej zachowuje jakość zdatną do spożycia (do 3-4 h od podania), wymieszane razem już o połowę krócej (1-2h od poddania, szybciej się mieszanka taka psuje). Wskazane jest od 12 dnia życia pisklaków podawanie świeżego szpinaku który również korzystnie wpływa na kondycje ptaków. Kiełki jak pisałem spokojnie od 2-go dnia po wykluciu się piskląt podawałem z pozytywnym efektem.  Mrugnięcie
Zapisane

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #14 : Luty 10, 2013, 04:15:33 »

działa regulująco na florę bakteryjną pisklaków to jednak powoduje iż mogą być otępiale
Nie wiem, skąd taka wiedza o działaniu regulującym na florę bakteryjną jelit. Działanie maku na przewód pokarmowy wiąże się z zawartością alkaloidów, zwłaszcza morfiny. Działa ona spowalniająco na układ pokarmowy, powodując zaparcia, stąd zalecanie podawaniu maku przy biegunkach, co niekoniecznie może mieć korzystny wpływ w przypadku biegunki bakteryjnej, gdyż może spowolnić opróżnianie jelita z bakterii a następnie sepsę. Co do otępienia, to musiałby zjeść tego maku bardzo dużo (mak przecież nigdy nie jest podstawą mieszanki dla piskląt), aczkolwiek rzeczywiście spotkałem się z informacjami od starszych hodowców, że pisklęta po maku śpią. Jednak moim zdaniem są to ludowe opowieści, nie mające zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Co prawda morfina działa uspokajająco, ale w większych dawkach.
Zapisane


Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!