Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 28, 2024, 12:20:19 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Żywienie amadyn wspaniałych przed lęgami oraz w trakcie wychowu młodych.  (Przeczytany 24370 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
CarIvan
Gość
« : Lipiec 25, 2014, 05:35:26 »

Mieszanki ziarn

Podstawowym pokarmem jak ogólnie wszystkim wiadomo dla amadyn wspaniałych jest mieszanka ziarn oraz proso senegalskie w kolbach (to ostatnie powinny mieć ptaki stale). Co do samych rodzajów mieszanek to o ich jakości jest tyle zdań ilu hodowców. Ja osobiście używam trzech gatunków karm, Deli Nature 84, Deli Nature 94 oraz z firmy produkującej karmy dla gołębi "Kurzak". Tą ostatnią stosuję po lęgach oraz w okresie kiedy przygotowuję ptaki do lęgów ale wtedy (na przygotowaniu) dodaję do niej Deli Nature 94. Karma bogata czyli Deli Nature 84 jest podawana ptakom na dwa dni przed wykluciem się młodych i w trakcie ich wychowu. Młode po odseparowaniu od starej pary również dostają 84-kę do czasu aż się całkowicie przepierzą z piór juwenalnych na pierwsze właściwe. Kurzak jest karmą porównywalnie ubogą ale chętniej zjadaną przez amadyny niż Deli Nature 56 i widać że ptaki więcej rodzajów ziarn z niej wyłuskują w porównaniu z 56-tką a to oznacza że ziarno jest dla ptaków lepsze i pewnie również lepszej jakości, ponadto kosztuje połowę tego co Deli. Nie powoduje też otuczania się ptaków.

Mieszanka miękka w okresie przygotowanie pary do lęgów

Co do mieszanki miękkiej w okresie przygotowania amadyn na lęgi to robię sam mieszankę z gotowych pokarmów. Mieszam Eggfood  (mieszanka jajeczna dla amadyn) z Insect patee 25% (mieszanka z Orlux'a z 25% dodatkiem owadów), pyłkiem pszczelim, spiruliną, humakiem, mielonym ostropestem, oraz jednodniowymi kiełkami mieszanki podstawowej z "Kurzaka". Ponadto ptaki mają stały dostęp do kruszonych (nie mielonych) skorupek gotowanych jaj kurzych zmieszanych z gritem dla egzotyki oraz stale sepię w klatce.

Dodatki do mieszanki miękkiej (opisanej wyżej) w okresie odchowu młodych i na ich usamodzielnianiu się.

Na dwa dni przed wykluciem się młodych oraz w trakcie całego ich rozwoju do momentu pełnego wypierzenia się wcześniejszą mieszankę miękką dodatkowo wzbogacam dodając do niej Unii patee Orlux'a (mieszanka dla miękkojadów), siekaną suszoną pokrzywę, mieszankę Dzikie nasiona I oraz Dzikie nasiona III z firmy Herbal Pets, Prestige Snack Finches oraz Prestige Snack Wild Seeds z Varsele Lagi.

Konsystencja mieszanki

Całość mieszanki miękkiej jaką daję ptakom zawsze jest sypka ale jednocześnie lekko wilgotna. Zjadana jest praktycznie do zera przez dorosła parę w trakcie karmienia jak i przez usamodzielniające się młode.

Zielonki

Z roślin zielonych ptaki w okresie wychowu młodych od trzeciego dnia ich życia dostają Gwiazdnicę oraz siekany mlecz Sonchus L., inaczej Mniszek pospolity. Te podawane są praktycznie stale w okresie kiedy występują w formie zielonej oraz suszonej gdy nie ma ich dostępnych w naturze z racji pory roku.  Ponadto w okresie karmienia i rozwoju młodych (do czasu usamodzielnienia się ich) para rodzicielska dostaje proso zielone, senegalskie i srebrne w kłosach w postaci mlecznej ziarna - trzeba sobie niestety samemu wysiewać i zbierać bo nie jest to dostępne w sprzedaży a bardzo chętnie zjadane przez amadyny wspaniałe.

Dodatkowe preparaty

Ponadto w okresie przygotowania pary do lęgów przez trzy tygodnie do wody do picia codziennie dodaję im z Varsele Lagi/Orluxa preparat Ferti-Vit poprawiający zaląg, ogólną kondycję ptaków, działający z moich obserwacji pozytywnie podawany w tym okresie, szczególnie u mutacji. Młode oraz pary rodzicielskie w okresie przepierzania się dwa razy w tygodniu dostają też preparat Muta-Vit również z Varsele Lagi/Orluxa ułatwiający pierzenie oraz skracający jego okres. Wszystkie te preparaty stosuję w dawkach nawet mniejszych niż zaleca producent i mogę śmiało powiedzieć że działają nie szkodząc ptakom.  Mrugnięcie

Co daje takie żywienie?

Bogata mieszanka zarówno ziarn jak i miękka ma również wpływ w znacznym stopniu w okresie przepierzania się młodych. Mają one zdecydowanie lepsze składniki odżywcze, które są im konieczne do wytworzenia nowego upierzenia by było one właściwie wybudowane oraz miało ładną intensywną barwę bez stosowania jakichkolwiek barwników sztucznych a ptaki miały ładną budowę i właściwie były umięśnione.  Mrugnięcie
Zapisane

WIL.K.
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 278


« Odpowiedz #1 : Lipiec 25, 2014, 07:14:42 »

Witam
BreederGoulda w temacie Zielonki. Siekany mlecz (Sonchus L) nie może być Mniszkiem pospolitym(Taraxacum officinale F.H.Wigg ) są to dwie odrębne rośliny
Pozdrawiam
Zapisane

CarIvan
Gość
« Odpowiedz #2 : Lipiec 25, 2014, 07:34:15 »

Witam
BreederGoulda w temacie Zielonki. Siekany mlecz (Sonchus L) nie może być Mniszkiem pospolitym(Taraxacum officinale F.H.Wigg ) są to dwie odrębne rośliny
Pozdrawiam
Masz rację chodziło mi o mniszek pospolity. Potocznie nazywany mleczem choć faktycznie są to dwie różne rośliny.  Mrugnięcie
Zapisane

FirmaGlosterek
logo
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 91



WWW
« Odpowiedz #3 : Lipiec 26, 2014, 01:10:46 »

skoro piszemy o żywieniu i dodatkach
U mnie bardzo dobre efekty podczas przygotowania do lęgów amadyn dał preparat BioFactor Ad3E , Prawdę mówiąc jest typowany dla gołębi ale zastosowałem połowę dawki i absolutnie wszystkie jajka zalężone.

Warto wspomnieć, że przed lęgami stosuję kurację oczyszczającą preparatem Silivet także z BioFactora




Zapisane


FirmaGlosterek
logo
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 91



WWW
« Odpowiedz #4 : Lipiec 26, 2014, 11:53:09 »

Stosuje zioła suszone ( zwłaszcza w okresie zimowym )
pokrzywa, krwawnik, rdest ptasi, mniszek lekarski korzeń i liście, ostropest mielony
oraz 1/2 poprzednich porcji rumianku, oregano
Zapisane


forpus94
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 164


WWW
« Odpowiedz #5 : Lipiec 27, 2014, 01:57:10 »

Także podaję u siebie jesienią oraz zimą suszona pokrzywę. Natomiast z preparatów stymulujących legowo dla kanarków podaję preparaty włoskiej firmy Pineta,papugom natomiast Promotor L ,który działa również wzmacniająco podczas kwarantanny.
Zapisane


G001      forpus-klub.cz     kanarkipapugiastryldy.org.pl
yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #6 : Lipiec 28, 2014, 09:19:39 »

Czytam sobie te wypowiedzi i tak zachodzę w głowę, dlaczego w hodowli podajecie syntetyki Co?
Kilka cytatów (kolejność wg kolejności postów):
preparat Ferti-Vit poprawiający zaląg, ogólną kondycję ptaków, działający z moich obserwacji pozytywnie podawany w tym okresie, szczególnie u mutacji. Młode oraz pary rodzicielskie w okresie przepierzania się dwa razy w tygodniu dostają też preparat Muta-Vit również z Varsele Lagi/Orluxa ułatwiający pierzenie oraz skracający jego okres.

preparat BioFactor Ad3E , Prawdę mówiąc jest typowany dla gołębi ale zastosowałem połowę dawki i absolutnie wszystkie jajka zalężone.
Warto wspomnieć, że przed lęgami stosuję kurację oczyszczającą preparatem Silivet także z BioFactora

Stosuje (...) ostropest mielony
Tu krótka uwaga: po co ostropest, skoro podajesz Silivet. A właściwie odwrotnie: po co podajesz Silivet, skoro podajesz ostropest Co?

preparatów stymulujących legowo dla kanarków podaję preparaty włoskiej firmy Pineta,papugom natomiast Promotor L ,który działa również wzmacniająco podczas kwarantanny.

Moim zdaniem we wszystkich tych wypowiedziach przewija się "fermiarstwo": "poprawiający zalęg", "abolutnie wszystkie jaja zalężone", "stymulujący lęgowo"... Załamka. I jak to się ma do haseł promowanych przez nas na wortalu? Promujących hodowlę, a nie produkcję Co? Krytykujemy innych, ale daleko szukać wcale nie trzeba... Jak to mówią: najciemniej pod latarnią...

Znam większość tych preparatów. Część z nich miałem w podręcznej "apteczce" (cudzysłów oznacza tu ironię). Kupiłem kiedyś Silivet, podawałem Hepavit. Dlaczego? Bo wszyscy podawali. Ale nie zauważyłem różnicy w kondycji ptaków. Mam nawet obecnie wit. AD3E, podaję to, jeśli trzeba. A kiedy trzeba? Kiedy ptak ma problem ze zniesieniem jaja. I wtedy, kiedy ptaki nie mają bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Dlatego w zimie co 3 dni podaję. Preparatów włoskich nie znam, ale nawet czytać mi się o nich nie chce, bo nic nowego pewnie nie wyczytam.

Moje ptaki (wszystkie, i amadyńce i cała reszta) dostają DN56. Cały czas mają dostęp do gotowej, kupionej mieszanki jajecznej. W okresie lęgów dodatkowo (i tu już w zależności od preferencji i/lub wymagań gatunkowych): zielonki (najczęściej gwiazdnicę, ale też czasem mlecz, babkę, rdest ptasi, koniczynę, pokrzywę, szałwię, miętę - wszystko poza gwiazdnicą trzeba siekać, bo słabo schodzi), mieszankę jajeczną robioną przeze mnie (każdy gatunek), kiełki i, jak mi się uda zdobyć, niedojrzałe nasiona zbóż (różne prosa, trawy występujące na naszych ugorach pospolicie) oraz żywe i martwe robaki (nie każdy gatunek i różne w zależności od gatunku). Do tego czasem jabłko i tartą marchew (marchew to moim zdaniem najbardziej wartościowy dodatek żywieniowy). Takie żywienie powoduje, że ptaki są witalne, młode silne, pierzenie prawidłowe. Choć może to nie żywienie, tylko wesoła atmosfera w hodowli? Mrugnięcie
Kiedyś dodawałem do mieszanki jajecznej mleko w proszku dla niemowląt, różne "witaminy", jakieś minerały, które wszyscy dawali. Zauważyłem jednak, że ptaki źle się pierzyły. Za szybko i zbyt intensywnie, niektóre wtedy padały. Dlatego teraz poprzestałem na jajach kurzych i twarogu z dodatkiem spiruliny.
Zapatrzony na zachodnie metody hodowlane kupiłem w pierwszej połowie roku nawet BreedMax (dla ptaków białych, bo nie było innego, a chciałem mieć "na już") i pewnie się u mnie przeterminuje, bo ostatecznie nie używam (mogę komuś sprzedać, jak ktoś chce, mam opakowanie 500g). I nie będę podawał, bo nawet mutacyjne amadyny wspaniałe przeżywają i pierzą się ładnie bez dodatków. Wystarczy tylko stosować się do definicyjnych zasad hodowli i do lęgów dobierać odpowiednie ptaki.
Zapisane


kanarek66
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 72


WWW
« Odpowiedz #7 : Lipiec 28, 2014, 10:22:49 »

Yotan popieram w całym zakresie twoją opinię. Ja jeszcze dodaję do karmy jajecznej kilka kropel tranu. Na zdrowotność ptaków nabytych z mojej hodowli koledzy raczej nie narzekają a wręcz chwalą. Woda z kranu odstana a jak zabraknie to świeża. Stosuję takie metody ponad 30 lat.
Wiem przez takich jak ja nie dokonuje się postęp. Pozdrawiam miłośników ptaków.
Zapisane


PZHKiPE oddział Radom
FirmaGlosterek
logo
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 91



WWW
« Odpowiedz #8 : Lipiec 28, 2014, 11:25:02 »

Cytuj
Stosuje (...) ostropest mielony
Tu krótka uwaga: po co ostropest, skoro podajesz Silivet. A właściwie odwrotnie: po co podajesz Silivet, skoro podajesz ostropest Co?

Ptaki dostają cały czas ostropest , jeżeli coś jak to bywa w hodowli się wydarzy stosuję kuracje oczyszczającą silivetem

Cytuj
Moim zdaniem we wszystkich tych wypowiedziach przewija się "fermiarstwo": "poprawiający zalęg", "abolutnie wszystkie jaja zalężone", "stymulujący lęgowo"... Załamka. I jak to się ma do haseł promowanych przez nas na wortalu? Promujących hodowlę, a nie produkcję Co? Krytykujemy innych, ale daleko szukać wcale nie trzeba... Jak to mówią: najciemniej pod latarnią...

Moim zdanie porównanie kogoś kto podaje suplementy czy witaminy do " farmera czy Producenta" to lekka przesada

Nijak się ma porównanie, tych opisanych wcześniej, do faceta który krzyżuje byle jak ptaki , jak zdechnie 1 czy 5 szt to ma to gdzieś lub ukręca łeb chorego ptaka , bo nie opłaca się go leczyć.

Czasami warto się zastanowić nad ostrymi stwierdzeniami i wrzucaniem wszystkich do jednego worka  !!! 
Zapisane


yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #9 : Lipiec 28, 2014, 02:18:48 »

jeszcze dodaję do karmy jajecznej kilka kropel tranu.
Myślałem o tym, tak jak o dodawaniu np. oleju krokoszowego albo innych olejów. Ale robię na raz większą ilość karmy, którą mrożę w porcjach i następnie po kolei rozmrażam. Obawiam się, że to by się szybko psuło po rozmrożeniu.
Zapisane


klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #10 : Lipiec 28, 2014, 02:29:11 »

Cytuj
Ja jeszcze dodaję do karmy jajecznej kilka kropel tranu.

Ostatnio usłyszałem od veta, że najnowsze badania jednak nie zalecają podawania tranu ze względu na większą zawartość - chyba to były metale ciężkie.
Zapisane


kanarek66
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 72


WWW
« Odpowiedz #11 : Lipiec 28, 2014, 03:16:33 »

Kiedyś w czasach embarga z zachodu na dostawy pasz dla kur niosek jaj wylęgowych, znajomy ratował się podawaniem tranu w celu zwiększeni
zdolności wylęgowej. Zasugerowałem się tym i stosuję do dziś. Z badaniami różnie to bywa , margaryna była zdrowa...itp. Pozdrawiam. Adam
Zapisane


PZHKiPE oddział Radom
CarIvan
Gość
« Odpowiedz #12 : Lipiec 29, 2014, 05:08:14 »

Czytam sobie te wypowiedzi i tak zachodzę w głowę, dlaczego w hodowli podajecie syntetyki
Ano dlatego że mimo bardzo bogatej diety, młodych ptaków w wieku rozrodczym (nie mają mniej niż 10-12 m-cy) zdarzało się że na 6 czy 7 jaj z dwa czasami trzy były niezalężone. Podając Ferti-Vit na 6 jest 6 zalężone. Podobnie przy pierzeniu jak nie podawałem Muta-vit'u ptaki pierzyły się i przez 3 miesiące jak podaję do 1,5 miesiąca i po sprawie. Wszystkie preparaty oczywiście podaję z zdrowym rozsądkiem, w dawkach nawet mniejszych niż zaleca producent a moja hodowla nie jest fermą a hobbystyczną cztero-parową mini hodowlą dla czystej przyjemności hodowli tych pięknych ptaków, bo jak mam być szczery to koszt wszystkich tych karm jakie podaję przewyższa zapewne zarobek z sprzedaży nadliczbowego przychówku od tych moich czterech par.  Mrugnięcie
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #13 : Lipiec 29, 2014, 08:37:56 »

Cytuj
zdarzało się że na 6 czy 7 jaj z dwa czasami trzy były niezalężone. Podając Ferti-Vit na 6 jest 6 zalężone. Podobnie przy pierzeniu jak nie podawałem Muta-vit'u ptaki pierzyły się i przez 3 miesiące jak podaję do 1,5 miesiąca i po sprawie.

Ciekawe zjawisko. Jeśli wymienione preparaty nie są niczym innym jak suplementami to czego brakuje w karmie, pomimo bogatej diety? Jeśli uda się znaleźć ten składnik to może wystarczy dodać coś do diety i obejdzie się bez preparatów, które jak pisze BreederGoulda, wcale nie są takie tanie.
Zapisane


forpus94
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 164


WWW
« Odpowiedz #14 : Lipiec 29, 2014, 10:30:21 »

Ja Promotor L zacząłem polecać po rekomendacji przez znajomych z Zoo Praga i wiem ,ze większość Ogrodów Zoologicznych zarówno w Czechach jak i Niemczech podaje ten preparat papugo . Nie widzę w tym nic co może odnosić się do "produkcji"- jeśli podejmuję się hodowli rzadkiego gatunku ,którego każdy odchowany osobnik jest na wagę złota dla światowego programu hodowlanego ,a preparat pomaga takiego młodego odchować,to nie wiem dlaczego mam tego nie robić. Lepiej ,żeby samica przesiedziała na pustych jajach i straciłą rok? Nie widzę w tym większego sensu.

Każdy z nas może mieć zupełnie odmienne doświadczenia z danym preparatem. Osobiście używałem tylko rok polecany tutaj Muta-cit i więcej na pewno go nie użyję. Ptaki zaczęły się zbyt intensywnie,wręcz nienormalnie pierzyć.
Zapisane


G001      forpus-klub.cz     kanarkipapugiastryldy.org.pl
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!