Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Marzec 29, 2024, 08:16:53 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj znajduje się kopalnia wiedzy o kanarkach i ptakach egzotycznych.
   
  Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wystająca lotka  (Przeczytany 24584 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #30 : Wrzesień 30, 2014, 09:46:20 »

Cytuj
U kanarków praktycznie jedyną przyczyną występowania cyst jest nieumiejętne kojarzenie ptaków czyli rodziców ptaka z tą przypadłością. Ten kanarek najpewniej wywodzi się z dwóch ptaków nieintensywnych i to jest powód cysty!

No wiesz, gdyby tak było to 90% kanarków miałoby cysty. Hodowca jest szczęśliwy jak ma 1-2 intensywne glostery, żeby mieć ich 12 czy więcej do par - nie realne.
Zapisane


forpus94
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 164


WWW
« Odpowiedz #31 : Wrzesień 30, 2014, 12:21:45 »

90 % glosterów i norwików Uśmiech...

albo w zasadzie to samych glosterów ;p mój błąd
Zapisane


G001      forpus-klub.cz     kanarkipapugiastryldy.org.pl
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #32 : Wrzesień 30, 2014, 12:31:53 »

No zobacz, a mimo to glostery mają się dobrze Uśmiech
Zapisane


forpus94
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 164


WWW
« Odpowiedz #33 : Wrzesień 30, 2014, 01:27:25 »

Czy mają się dobrze....problem cyst nie jest aż takim marginesem ,żeby można mówić ,że "mają się dobrze" Uśmiech. Poza tym jest sporo ptaków "połówek" ,które mają formę pośrednia między intensywnością i nieintensywnością ,cynamonowe ptaki wgl z tego co widzę maja trochę twardsze pióra. 
Zapisane


G001      forpus-klub.cz     kanarkipapugiastryldy.org.pl
Zglut
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 13


« Odpowiedz #34 : Wrzesień 30, 2014, 03:10:54 »

Cytuj
U kanarków praktycznie jedyną przyczyną występowania cyst jest nieumiejętne kojarzenie ptaków czyli rodziców ptaka z tą przypadłością. Ten kanarek najpewniej wywodzi się z dwóch ptaków nieintensywnych i to jest powód cysty!

No wiesz, gdyby tak było to 90% kanarków miałoby cysty. Hodowca jest szczęśliwy jak ma 1-2 intensywne glostery, żeby mieć ich 12 czy więcej do par - nie realne.
Proszę czytać ze zrozumieniem. Napisałem że przyczyną cysty jest złe kojarzenie a nie złe kojarzenie daje prawie zawsze cysty. A to jest różnica. Poza tym czytając twoje wpisy utwierdzam się w przekonaniu że o hodowli glosterów nie masz pojęcia. Glostery nie dzielimy tylko na typowo intensywne i nieintensywne. Są np. glostery nieintensywne o krótkim piórze i długim piórze. Ale to już zapraszam po nauki do ekspertów w tej dziedzinie.

Czy mają się dobrze....problem cyst nie jest aż takim marginesem ,żeby można mówić ,że "mają się dobrze" Uśmiech. Poza tym jest sporo ptaków "połówek" ,które mają formę pośrednia między intensywnością i nieintensywnością ,cynamonowe ptaki wgl z tego co widzę maja trochę twardsze pióra. 

To jest odpowiedź hodowcy. Klapuch masz już nauczyciela.
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #35 : Wrzesień 30, 2014, 03:52:26 »

Cytuj
To jest odpowiedź hodowcy. Klapuch masz już nauczyciela.

Dzięki, nawet nie wiedziałem, że szukam jakiegoś
Zapisane


Zglut
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 13


« Odpowiedz #36 : Wrzesień 30, 2014, 04:03:24 »

Nie traktuj tego jako złośliwość z mojej strony. Ja też cały czas się uczę. Najlepiej jeździć po hodowcach, wystawach i rozmawiać, wypytywać i słychać. W internecie niby jest wszystko ale tak naprawdę nie ma nic. 
Zapisane

forpus94
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 164


WWW
« Odpowiedz #37 : Wrzesień 30, 2014, 06:01:42 »

Nie odbiegajmy od tematu. Gloster jest ptakiem specyficznym pod względem upierzenia. Aby wyhodować dobre glostery trzeba kojarzyć przede wszystkim ptaki nieintensywne. Każdy hodowca ma swoją technikę ale większość rad od doświadczonych glsoterówców czy to z Włoch ,Anglii czy Polski brzmiała bardzo podobnie- jeden intensywny ptak na 10-15 nieintensywnych w hodowli. Oczywiście najważniejsza aby znaleźć dobrego intensywnego glostera bo to też sztuka. Genetyka przede wszystkim.Jeśli mamy ptaki ,które były w racjonalny sposób otrzymywane poprzez łączenie ptaków o dobrym piórze (choćby dwa ptaki nieintensywne ale z dobrą jakością pióra) to nie będziemy mieć kłopotów.

Myślę ,że już selekcja jednych ptaków poszła w na tyle złym kierunku pod względem długości pióra ,że mamy namacalny dowód czego się wystrzegać- Wystawowa Papuga Falista. Oczywiście mówię tutaj o...powiedzmy "prawdziwej" WPF światowej klasy.
Zapisane


G001      forpus-klub.cz     kanarkipapugiastryldy.org.pl
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #38 : Wrzesień 30, 2014, 06:08:20 »

Cytat: zglut
Ten kanarek najpewniej wywodzi się z dwóch ptaków nieintensywnych i to jest powód cysty! Nic na to nie poradzisz. Przy każdym pierzeniu problem się będzie pojawiał.

Aby wyhodować dobre glostery trzeba kojarzyć przede wszystkim ptaki nieintensywne.

Hmm
Zapisane


forpus94
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 164


WWW
« Odpowiedz #39 : Wrzesień 30, 2014, 06:33:36 »

Cytuj
Hmm

Nie rozumiem ? Taka jest prawda i myślę ,że każdy kto ma glostery i się na nich zna to potwierdzi. Nie słyszałem o poważnej hodowli ,która ma ilość glosterów nieintensywnych choćby podobną do intensywnych. Gloster ma być ptakiem o bujnym piórze a do tego wielu ścieżek nie ma.
Zdania powtarzane przez wielu wręcz do znudzenia,celem hodowli u tej rasy jest wychowanie jak najlepszego zielonego nieintensywnego ptaka z koroną.
Zapisane


G001      forpus-klub.cz     kanarkipapugiastryldy.org.pl
klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #40 : Wrzesień 30, 2014, 08:15:26 »

Cytuj
Nie rozumiem ? Taka jest prawda i myślę ,że każdy kto ma glostery i się na nich zna to potwierdzi.

Jaka jest prawda? Że dobry gloster to skrzyżowanie dwóch nieintensywnych (forpus94), a połączenie dwóch nieintensywnych powoduje cysty (zglut). Poprzez implikację wychodzi, że dobry gloster to gloster z cystą. Tylko jakoś sens mi umyka.

Cytat: zglut
Poza tym czytając twoje wpisy utwierdzam się w przekonaniu że o hodowli glosterów nie masz pojęcia. Glostery nie dzielimy tylko na typowo intensywne i nieintensywne. Są np. glostery nieintensywne o krótkim piórze i długim piórze.

Dobrze, nie znam się. Po pierwsze hodowcy mylnie nazywają długość pióra określeniem intensywny - nieintensywny, i trzeba się domyślać, co kto ma na myśli, bo raz mówią, że intensywne to krótkie, a raz, że długie pióra. A w rzeczywistości intensywny może być kolor, a pióra długie, krótkie i ... pośrednie. W hodowli dąży się do piór krótkich i miękkich, żeby gloster był puchaty i czasami do intensywnego koloru. Tak mnie uczyli.

Cytuj
choćby dwa ptaki nieintensywne ale z dobrą jakością pióra
Nadal się nie znam, bo mówimy tutaj o nieintensywnych piórach (krótkich), ale dobrej jakości, co rozumiem jako "nie miękkie" (intensywne). Czy jest w takim razie podział na krótkie pióra intensywne i krótkie pióra nieintensywne?

Cytat: zglut
Najlepiej jeździć po hodowcach, wystawach i rozmawiać, wypytywać i słychać.
Oczywiście. Bo hodowcy to otwarci ludzie i chętnie opowiadają o swoich rozwiązaniach hodowlanych i chętnie dzielą się sposobami na dobrze łączenie ptaków.

Cytuj
jak najlepszego zielonego nieintensywnego ptaka z koroną.
A czemu akurat zielonego?

Cytuj
Czy mają się dobrze....problem cyst nie jest aż takim marginesem ,żeby można mówić ,że "mają się dobrze"
Dobrze, wytłumaczę co miałem na myśli. Gdyby kojarzenie dwóch nieintensywnych (poprawnie: z krótkim i miękkim piórem) glosterów powodowałoby cysty, jak pisze Zglut ("Ten kanarek najpewniej wywodzi się z dwóch ptaków nieintensywnych i to jest powód cysty!"), to w takim razie 90% glosterów powinno mieć cysty, a nie mają. Według mnie te dwie teorie opisywane przez Was są ze sobą sprzeczne albo nie rozumiem, co usiłujecie mi powiedzieć.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2014, 08:19:22 wysłane przez klapuch » Zapisane


forpus94
Uczeń1
Nowy użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 164


WWW
« Odpowiedz #41 : Wrzesień 30, 2014, 11:17:07 »

Cytuj
Jaka jest prawda? Że dobry gloster to skrzyżowanie dwóch nieintensywnych (forpus94), a połączenie dwóch nieintensywnych powoduje cysty (zglut). Poprzez implikację wychodzi, że dobry gloster to gloster z cystą. Tylko jakoś sens mi umyka.

Klapuch,nie popadaj w swego rodzaju paranoję. To,że ptak jest nieintensywny nie oznacza ,że ma złe pióro. Jest zarówno dobre jak i złe strukturalnie nieintensywne pióro (zresztą podobnie jak intensywne). To ,że pióro jest nieintensywne nie oznacza ,że będzie włosowate i rachityczne. Dlatego też zarówno stoję przy swoich racjach jak i w 100 % widzę zasadność stwierdzenia zgluta.

I jeszcze jedno...Nie połączenie dwóch nieintensywnych ptaków powoduje cysty lecz połączenie dwóch nieintensywnych ptaków o słabym piórze i genetyce

Cytuj
Dobrze, nie znam się. Po pierwsze hodowcy mylnie nazywają długość pióra określeniem intensywny - nieintensywny, i trzeba się domyślać, co kto ma na myśli, bo raz mówią, że intensywne to krótkie, a raz, że długie pióra. A w rzeczywistości intensywny może być kolor, a pióra długie, krótkie i ... pośrednie. W hodowli dąży się do piór krótkich i miękkich, żeby gloster był puchaty i czasami do intensywnego koloru. Tak mnie uczyli.

Jedna intensywność odnosi się do koloru,druga do twardości upierzenia. U glosterów nieintensywne pióro jest przeważnie krótsze ale szersze a intensywne dłuższe i węższe. To jest też sprawa gatunkowa bo np. u niektórych papug wygląda to trochę inaczej. "Do intensywnego koloru" rozumiałbym przez to dobrze wybarwiony a nie intensywny (w sensie koloru).

Cytuj
Nadal się nie znam, bo mówimy tutaj o nieintensywnych piórach (krótkich), ale dobrej jakości, co rozumiem jako "nie miękkie" (intensywne). Czy jest w takim razie podział na krótkie pióra intensywne i krótkie pióra nieintensywne?

Dla mnie oznacza to jednoznacznie zdrowe,gęste pióro, nie przesadnie miękkie (zbytnia wiotkość pióra to jedna z głównych przyczyn cyst). Zauważ ,ze są ptaki nieintensywne o fajnym piórze ale są i takie ,które są włosowate z rozrzedzoną strukturą (chorągiewki i promienie).

Cytuj
A czemu akurat zielonego?

Bo zielone ptaki są podstawą hodowli większości ras kanarków kształtnych. Ubarwienie naturalne,nie mutacyjne (zielony jest tak ważny dla hodowli glostera jak tzw "standardy" dla innych gatunków). Poza tym zielone glostery są zawsze najlepsze jakościowo (jako grupa). Uważam ,ze nie mając dobrych zielonych ptaków,nie masz dobrej hodowli kanarka kształtnego (nie wliczam tutaj kształtnych farbowanych). Inne warianty kolorystyczne są tylko urozmaiceniem i uzupełnieniem hodowli.

[quoteDobrze, wytłumaczę co miałem na myśli. Gdyby kojarzenie dwóch nieintensywnych (poprawnie: z krótkim i miękkim piórem) glosterów powodowałoby cysty, jak pisze Zglut ("Ten kanarek najpewniej wywodzi się z dwóch ptaków nieintensywnych i to jest powód cysty!"), to w takim razie 90% glosterów powinno mieć cysty, a nie mają. Według mnie te dwie teorie opisywane przez Was są ze sobą sprzeczne albo nie rozumiem, co usiłujecie mi powiedzieć][/quote]

A ja uważam ,ze jeszcze trochę nie rozróżniasz dobrego i złego pióra. Kanarek nieintensywny o dobrym piórze ,który ma w swoim rodowodzie (nawet trochę dalsze pokolenie) ptaka nieintensywnego już będzie lepszy. Geny nie znikają,nawet jeśli nie są w danej chwili ujawniane poprzez dziedziczenie w kolejnych pokoleniach. Weżmy np. sytuację-masz ptaka o nieintensywny słabym w dotyku piórze,decydujesz się połączyć go jeszcze raz z ptakiem nientensywnym....Myslę ,ze nei ciężko zgadnąć ,ze z czegostakiego może pojawić się cysta. Teraz w drugą stronę, masz również ptaka nieintensywnego ale o zwartym super upierzeniu które mogłoby być nawe jeszcze trochę bardziej obfitsze-dla mnie jest oczywiste ,ze dla takiego ptaka wybiorę jakiedoś dobrego ptaka nieintensywnego niż intensywnego ,który może mi to pióro jeszcze bardziej skrócić (czytaj pogorszyć).

Ciekawa dyskusja nam się robi Uśmiech.
Zapisane


G001      forpus-klub.cz     kanarkipapugiastryldy.org.pl
WIL.K.
Uczeń2
Nowy użytkownik
**
Offline Offline

Warszawa
Wiadomości: 278


« Odpowiedz #42 : Październik 01, 2014, 01:02:34 »

Witam
Po latach doświadczeń w hodowli swoich glosterów zwracam szczególną uwagę aby pióra okrywowe miały sztywną stosinę i dobrze rozwinięte,sprężyste chorągiewki w/g mnie dobór
takich piór jest jedną z dróg do osiągania suksesów w hodowli tej rasy kanarków.
Pozdrawiam
Zapisane

klapuch
Mariusz Herich-H013
Redaktor
Aktywny użytkownik
*
Offline Offline

Katowice
Netykieta: Kontroluję Redaktora
Wiadomości: 2 068


http://glostery.katowice.pl


WWW
« Odpowiedz #43 : Październik 01, 2014, 08:45:16 »

Cytuj
o hodowli glosterów nie masz pojęcia

Cytuj
Klapuch,nie popadaj w swego rodzaju paranoję.

Cytuj
Ciekawa dyskusja nam się robi Uśmiech.

No właśnie nie czuję się przekonany. Piszesz o podstawach hodowli, myśląc, że ich nie znam, a ja chciałem zwrócić uwagę na to co napisaliście poprzednio i co - tylko i wyłącznie w takiej formie jak zostało napisane - wyklucza się wzajemnie.
Gdyby zamiast "Ten kanarek najpewniej wywodzi się z dwóch ptaków nieintensywnych i to jest powód cysty!" napisać "Ten kanarek najpewniej wywodzi się z dwóch ptaków nieintensywnych o nieprawidłowej strukturze piór i to jest powód cysty!" nie odezwałbym się słowem, bo jest to oczywisty powód cyst, pomijając osłabienie pióra związane z nieprawidłową dietą, wiekiem lub chorobami. Czasami skróty myślowe powodują, że nie zawsze inni rozumieją to co chciałeś powiedzieć.

I tak, rzeczywiście nie potrafię bezbłędnie wskazać czy jest to pióro intensywne czy nieintensywne - bazuję raczej na odczuciu niż na przekazanej wiedzy ponieważ jeszcze nie spotkałem hodowcy, który potrafiłby wskazać mi różnicę. Najdokładniejszy opis jaki uzyskałem to "musisz ptaka wziąć do ręki i sprawdzić pióra, to da się wyczuć".

Cytuj
Klapuch masz już nauczyciela.
Po namyśle stwierdziłem, że jak nadarza się okazja to szkoda ją zaprzepaścić. Szukam informacji o genetyce białych glosterów - nie jasnych szafirów, ale czysto białych. Czym się różni genetycznie biały dominujący od białego recesywnego, oprócz żółtego nalotu na piórach, jak można prowadzić ich hodowlę skoro teoretycznie nie można łączyć dwóch białych glosterów, a łączenie białego i żółtego mocno obniża jakość piór (pomijając fakt, że o czystego żółtego glostera też jest trudno, pomijając jakość jego piór), a wprowadzenie zielonego praktycznie likwiduje linię białych. Nie znalazłem żadnych dokładniejszych informacji na ten temat, a chciałbym to wiedzieć.

-----------
Mój ton, jeśli ktoś zauważył, wynika z faktu, że ostatnio na forum bardzo szybko padają osądy, że ktoś się na czymś zupełnie nie zna. I to na podstawie jednej-dwóch wypowiedzi, nawet bez głębszej analizy sensu. Stąd takie moje nastawienie, a nie inne. Ciekawe co się stało ze starym poczciwym "mylisz się w tej kwestii"?
Zapisane


yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik
***
Offline Offline

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014
Wiadomości: 1 984



WWW
« Odpowiedz #44 : Październik 01, 2014, 10:49:19 »

I dlatego nie hoduję kanarków Duży uśmiech Jakbym miał całe życie uczyć się, które piórko jest jakie, to bym zwariował. Wolę swoje "wróble". Przynajmniej są kolorowe, wyglądają inaczej, każdy inaczej śpiewa. Nawet problemy z odchowaniem młodych tzw. "trudnych" gatunków wydają się łatwiejszymi do opanowania niż rozróżnianie rodzajów piór Język
Zapisane


Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!