Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Lipiec 04, 2022, 08:32:43 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj poznasz wszystko o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wpływ klas konkursowych na ocenę ptaków  (Przeczytany 2245 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« : Listopad 05, 2014, 07:14:51 »

Śledząc dyskusję nad klasami wystawowymi i ich podziałem dokonanym przez COM i PFO (http://kanarki.eu/index.php?topic=5165.0) zacząłem się zastanawiać jaki wpływ na ocenę ptaków ma podział na klasy wystawowe? Czy to jakoś może skrzywdzić jedne gatunki, rasy i mutacje ptaków i preferować inne? Czy dobry ptak przy niewłaściwym czy nawet błędnie zrobionym podziale będzie oceniony słabo? Czy to wypaczy wyniki konkursowe? Przyznam się, że nigdy tego nie analizowałem, ale skoro jest tak żywa dyskusja, więc zacząłem się zastanawiam nad problemem na poważnie.

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #1 : Listopad 06, 2014, 08:52:18 »

Czy to jakoś może skrzywdzić jedne gatunki, rasy i mutacje ptaków i preferować inne?
Nie wiem jak gatunki, rasy czy mutacje, ale płeć może skrzywdzić. Przykładem są amadyńce: samce i samice w tej samej klasie, gdzie najlepsza samica przegra z każdym średnim samcem. W Niemczech na ten przykład samce i samice stanowiły podklasy w klasach i były oceniane osobno.

RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2013 i 2015

« Odpowiedz #2 : Listopad 06, 2014, 10:34:05 »

Czy to jakoś może skrzywdzić jedne gatunki, rasy i mutacje ptaków i preferować inne? Czy dobry ptak przy niewłaściwym czy nawet błędnie zrobionym podziale będzie oceniony słabo? Czy to wypaczy wyniki konkursowe? Przyznam się, że nigdy tego nie analizowałem, ale skoro jest tak żywa dyskusja, więc zacząłem się zastanawiam nad problemem na poważnie.
Przedstawie jeden przyklad.
W tym roku na wielu  konkursach krajowych tu we Wloszech dokonano znacznych zmian w podziale. Dotyczuly one glownie mozaikow gdzie samce i samice polaczono do jednej klasy. W wiekszosci dotyczylo to kanarkow melaninowych. Dlaczego??? Aby zaoszczedzic na nagrodach. Przykre ale prawdziwe. Wszyscy wiemy ze samica jest zawsze troche " pokrzywdzona" w ocenie w konfroncie z samcem. A co sie z tym wiaze wielu hodowcow nie przedstawi ich do konkursu. Smutny

Jacky
Administrator
Aktywny użytkownik
*

Łódź
Netykieta: Nadzór mam nad Adminem

« Odpowiedz #3 : Listopad 08, 2014, 08:42:30 »

Właśnie otrzymałem wiadomość od jednego z Użytkowników, zawierającą ciekawe spostrzeżenia odnośnie klas wystawowych. Myślę, że autor nie będzie miał nic przeciwko opublikowaniu fragmentu Jego wypowiedzi:
"Witam!
...
Jeśli chodzi o wpływ klas konkursowych na ocenę ptaków z wątku:
http://kanarki.eu/index.php?topic=5167.0 to problem ma dwa aspekty. Pierwszy to taki, że organizatorzy nie są w stanie dokonać oceny ptaków innych niż wymienione w klasach konkursowych i takich ptaków nie chcą mieć na wystawie. Drugi to taki, że niektóre ptaki, szczególnie rzadszych mutacji (wtórnych) nie mają szans na dobry wynik w konfrontacji z gatunkami mutacji podstawowych (pierwotnych). Ponieważ wiem, że hodujesz glostery to zapewne wiesz, że żaden brązowy ptak nie ma szans w konfrontacji z ptakami zielonymi. Jeśli zatem organizator łączy te rasy w jedną klasę to nie ma sensu wystawiać glosterów brązowych czy ciemnych szafirowych, bo te ptaki przegrywają ze średniakami o zielonym ubarwieniu.
..."

Wygląda teraz na to, że kwestia klas wystawowych wydaje się sprawą kluczową przy organizacji każdej wystawy. Nie można przecież dopuścić do tego, by hodowcy, jak pisze RNA07TE "nie przedstawili ptaków do konkursu". Choć z drugiej strony nie można wymagać, by np. na oddziałowej wystawie organizatorzy stworzyli tyle klas wystawowych co COM. Wydaje się, że klasy wystawowe COM mogłyby być stosowane jedynie dla dużych wystaw o randze ogólnokrajowej czy międzynarodowej.

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!