Zdjęcie miesiąca

Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Wrzesień 26, 2018, 04:24:57 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Tutaj pogłębisz swą wiedzę o kanarkach i ptakach egzotycznych.

Strona główna Pomoc Linki Zaloguj się Rejestracja  

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zapobieganie cystom piórowym  (Przeczytany 1012 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Michal2772
Uczeń1
Nowy użytkownik
*

Podkarpacie

« : Sierpień 28, 2016, 12:09:16 »

Witam.
-Czy są jakieś sposoby na zapobieganie cystom?

-Gdy już się skrzyżuje 2 kanarki nieintensywne to jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia cyst u młodych i
po jakim czasie?

-Czy cysty występują tylko u młodych po nieintensywnych rodzicach, czy mogą wystąpić
u młodych z "normalnych" par?

Zauważyłem że nie ma zbyt wiele informacji jeśli chodzi o cysty, a uważam że jest to dosyć
ważny temat.
Zapraszam do udzielania odpowiedzi.

Początkujący hodowca glosterów od 2016 roku.
RNA07TE
Uczeń2
Użytkownik
**

Tytuły: Hodowca Roku 2013 i 2015

« Odpowiedz #1 : Sierpień 29, 2016, 12:03:16 »

Na poczatku zaznaczam pierwszy powod wystepowania cyst jakim jest genetyczno rodzicielski . tzn. wszystkie ptaki z danej lini rodzicielskiej , nawet jesli beda kojarzone w odpowiedni sposob uwzgledniajacy upierzenie beda (ale nie musza ) narazone na wystepowanie cyst.
Mowiac o cystach piorowych trzeba zastanowic sie co ma wspolnego z tym schorzeniem intensywnosc lub nie intensywnosc danych kanarkow i ich kojarzenia wspomnianego przez Michal2772 . Moim zdaniem popartym doswiadczeniem (kilkuletnim bo kilkuletnim doslownie) nie ma zadnego wplywu na wystepowania cyst. Osobiscie sam paruje ptaki z lini intensywnej na intensywne i z lini nieintensywnej na nieintensywne i z cystami nie mialem problemow.
Zaczac moze powinienem ze problem cyst jest scisle zwiazany z budowa i struktura piora a nie z jego intensywnoscia lub nieintensywnascia. Prostujac ptaki intensywne moga przedstawiac w swoim upierzeniu charakterystyke (budowy piora) nieintensywnych a nieintensywne charakterystyke intensywnych i kojarzenie takich wlasnie ptakow jest powodem wystepowania cyst.
-Czy są jakieś sposoby na zapobieganie cystom?
Przedewszystkim eliminacja wszystkich ptakow z danej lini genetyczno rodzicielskiej u ktorych wystapily cysty.
Kojarzenie ptakow ktore w swojej formie upierzenia przedstawiaja charakterystyke z nim zwiazana-intensywny (intensywna ) a nieintensywny ...itd.
juz kiedys o tym pisalem...
-Gdy już się skrzyżuje 2 kanarki nieintensywne to jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia cyst u młodych i
po jakim czasie?
Moze po pierwszym legu a moze nigdy. Tak jak pisalem wyzej jest to zwiazane ze struktura piora i genetyka.
A tak ogolnie wystepowanie cyst jest bardziej prawdopodobne u ptakow nieintensywnych niz u intensywnych.

Pandan0
Redaktor
Nowy użytkownik
*

Warszawa
Netykieta: Kontroluję Redaktora

« Odpowiedz #2 : Wrzesień 09, 2016, 12:51:51 »

Witam,
Obserwowałem kanarki z cystami i więcej widzi się tych wad u ptaków nieintensywnych w porównaniu z intensywnymi (mam na myśli moje spostrzeżenia). Trzeba sprawdzać genealogię linii hodowlanych i częstotliwość występowania cyst. Może zachodzić sytuacja, że w przypadku częstego ich występowania taką linię trzeba likwidować i prowadzić selekcję na nowo. Zastanawia mnie pewna nieświadomość części hodowców odnośnie problemu cystowego. Niektórzy hodowcy kanarków śpiewających (tak było kilka lat temu) nie przykładali uwagi do kojarzeń ptaków z punktu widzenia typu upierzenia. Na pierwszym miejscu stawiali śpiew a pozostałe aspekty selekcji były zaniedbywane. Zaobserwowałem, że w takich hodowlach może być zbyt duży udział ptaków nieintensywnych. Skutkuje to nie tylko zwiększeniem prawdopodobieństwa wystąpienia cyst, ale i też pojawieniem się problemów behawioralnych. Ptaki zbyt nieintensywne, czyli bogato upierzone, takie puchate, mogą się gorzej rozmnażać. W porównaniu z osobnikami intensywnymi są często leniwe w lęgach i bardzo słabo karmią pisklęta. Ten fakt jest zresztą udokumentowany i myślę, że sporo hodowców jest świadoma opisanej zależności. Tak przypominam o tym.
Pozdrawiam :-)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2016, 12:55:36 wysłane przez Pandan0 » Zapisane

yotan
Uczeń3
Aktywny użytkownik

Solec Kujawski
Tytuły: Hodowca Roku 2014

« Odpowiedz #3 : Wrzesień 09, 2016, 10:54:37 »

Ptaki zbyt nieintensywne, czyli bogato upierzone, takie puchate, mogą się gorzej rozmnażać.
Wydaje się logiczne - nie od jednego hodowcy słyszałem o "przystrzyżeniu"... Po prostu przez gęstwinę piór wtyczka nie trafia do gniazdka...

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Zdjęcie miesiąca

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2018, Simple Machines
Kanarki - Wortal Jacky & Mark
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!